TEJPOVÁNÍ (KINEZIOTAPING)

Tejpování (taping) je metoda, při které dochází pomocí kinezio tejpů (pružných pásků) nalepených na kůži k pasivní podpoře svalů, kloubů a vazů. Tejpování je moderní fyzioterapeutická (rehabilitační) technika. Využívá se k pasivní podpoře v rámci terapie a úkolem je ulevit namáhaným kloubům a snížení fyzické zátěže na danou oblast. Tejpování pozitivně ovlivňuje funkci (změnou napětí) svalů, lymfatického systému a kloubů - urychluje průběh léčby a uplatňuje se jako pomocná metoda při léčbě řady diagnóz v rehabilitaci, neurologii, ortopedii, gynekologii, lymfologii a především ve sportovní fyzioterapii.

Tejpováním můžeme výrazně zlepšit rozsah pohybu, omezit bolest a zmenšit otok. Může sloužit též jako doplňující terapie ke všem rehabilitačním procedurám jako jsou například masáže, manuální terapie, léčebný tělocvik, elektroléčba, termoléčba, vodoléčba apod. Metoda je vhodná pro dospělé, děti i starší generaci.

Historie
Tejpování jako takové je známé již od 60. let min. století, kdy se používaly pevné pásky, které měly za úkol fixaci a podporu svalů a kloubů při sportovní činnosti.
Metodu kineziologického (pružného) tejpování představil v roce 1979 japonský chiropraktik dr. Kenzo Kase, který vyvinul materiál pro pružnější pásky, které jsou dnes známé jako "Kinesio Tex Tape". Tejpování kineziotejpy bylo proprvé zaznamenáno veřejností na LOH v Soulu v roce 1988. Od této doby se postupně tejpování kinezio tejpy dostává po podvědomí široké veřejnosti a doslova zažívá boom. Dnes je tejpování již standardní metodou používanou ve sportu, sportovním lékařství, v rehabilitaci, v terapiích poruch pohybového aparátu aj.

Základní princip a využití
Kineziologický tejp je elastická páska, která je schopná se natáhnout a opět smrštit, s vlastnostmi, které by se měly co nejvíce blížit vlastnostem lidské kůže.
Tejpy jsou bavlněné, obsahují polyuretanová vlákna (široká 70D) se stupněm elasticity 140 - 160% své původní délky v podélném směru. Tejp drží na kůži pomocí lepidla z lékařské pryskyřice (neobsahuje latex a eliminuje riziko alergické reakce).
Tejp funguje na principu aplikace pásky v maximálním protažení daného segmentu (např. koleno, ruka), tím dochází k napínání měkkých tkání a kůže. Po navrácení pohybového segmentu do původní polohy dochází i ke smrštění tejpu.
Vzniklé zvrásnění způsobuje nadzvednutí kůže, podkoží a vazivového obalu svalu, což má za následek zvětšení prostoru mezi těmito vrstvami a svalem a dochází ke snížení tlaku lymfatické a krevní cirkulace, lepšímu průtoku a snížení tlaku na receptory. Dekompresí tak dochází k uvolnění, vyplavování zánětlivých a neuroaktivních látek, regulaci svalového napětí, dráždění receptorů kůže a zvýšení látkové výměny, které přináší kromě úlevy od bolesti také postupné snížení otoku a rychlejší zhojení postiženého místa.


Některé z oblastí využití kineziotejpů (indikace):

  • bolesti opěrného systému

  • bolesti kloubů a svalů

  • léčba zánětů

  • prevence proti zranění

  • deformity nohy a prstů

  • tenisové a oštěpařské lokty

  • periférní a centrální parézy

  • úžinové syndromy

Kontraindikace
Tejpy není vhodné aplikovat při výskytu bradavic, hnisavých kožních projevech, maligních melanomech kůže, otevřených ranách, dermatitidách, ekzémových onemocněních, akutních trombóz, horečnatých stavech.

Aplikace
Tejp se aplikuje na čistou, odmaštěnou, oholenou a suchou pokožku, na dobu 3- 5 dnů (ale i kratší) v závislosti od problému a tejpované oblasti. Aplikované kineziotejpy umožňují přirozený rozsah pohybu bez omezení.

Barevnost tejpů:
Barevné provedení tejpů není rozhodující pro jejich funkci. Různobarevné tejpy mají stejné výrobcem garantované vlastnosti, tj. z výroby vyjdou s totožnou elasticitou, přilnavostí, voděodolností apod. a nezáleží na tom, jakou barvu tejp má. Nicméně výběr barvy tejpů je spíše pocitovou a designovou záležitostí (psychologie barev, móda..)

Tejpy s turmalínem:
Lepidlo obsahuje prášek z jemně rozemletého polodrahokamu turmalín. Turmalín má piezoelektrické vlastnosti - tj. při změně teploty (i tělesné) se jeho krystaly deformují, přitom vznikají kladné a záporné ionty. Při sportu pak tyto krystaly reagují s potem a vzniklé ionty se pak snadno vstřebávají do pokožky. Tejpy s turmalínem oproti běžným tejpům navíc pomáhají při léčbě modřin. Dále pak zlepšuje průběh hojení, redukuje bolest, čistí krev a zklidňuje nervovou soustavu.

Užívané tejpy:
Kinesiotape TEMTEX (Towatek)

Kurz:
Rehasport Trade, s.r.o. (Mgr. Jitka Válková, MUDr. Robert Válka)