MÍČKOVÁ FACILITACE 

Míčková facilitace neboli "míčkování", je technika, kterou vyvinula česká fyzioterapeutka, paní Zdeňka Jebavá. Primárně byla metoda vyvinuta pro léčbu astmatických dětí, ale poté následně za podpory našich předních fyzioterapeutů rozvíjena dále a v dnešní podobě má již široké uplatnění.
Míčková facilitace je mezinárodně uznávanou fyzioterapeutickou a rehabilitační metodou, která patří mezi tzv. "měkké techniky".
Má velmi pozitivní účinky na léčbu alergických, respiračních a ortopedických onemocnění, pomáhá od vadného držení těla a dětských skolióz, urychluje léčbu u poúrazových stavů. Všeobecně je využívána k uvolnění svalů zad, šíje a hrudníku. Míčkování obličeje zase napomáhá k léčbě chronických zánětů dutin, nosohltanu a uší, při obrně lícního nervu, doléčení zánětlivých stavů trojklanného nervu, též účinně působí i proti bolesti a únavě očí. Pro její schopnost vypnutí kůže a podkoží obličeje ji lze využít i ke kosmetickým účelům.

Míčkování znamená masáž pomocí speciálních molitanových míčků.
Při masáži míčky se nejedná pouze o povrchovou masáž, ale dochází při ní i k reflexnímu působení na vnitřní orgány i k celkovému zlepšení zdravotního stavu organismu. Koulením nebo vytíráním míčkem po určených drahách dochází k uvolnění a protažení příslušných svalových skupin (krční, hrudní, břišní, pánevní, svaly okolo páteře, páteř samotná a svaly obličeje). Míčkování uvolňuje křečovitá stažení hladkých svalů průdušek a podněcuje tak nepřímo i uvolnění hlenu a odkašlávání. Tato metoda samozřejmě není všelékem ale pouze účinnou pomocnou fyzioterapeutickou technikou.
Masáž míčky je vhodná pro ty, kteří nemohou např. na doporučení lékaře využívat klasické masážní techniky, nebo i pro ty, kterým prostě jen hmaty při běžných masáží nevyhovují.
Míčkovací masáž nejde do hloubky, je jemná a jde o veskrze příjemnou záležitost.